Szlakiem Salvadora Dali

Compártelo:
Share

Ta wycieczka poświęcona jest geniuszowi Salwadora Dalego. Urodzony w katalońskim Figueres myśliciel, malarz, performer był pierwszym wielkim artystą na miarę współczesnych czasów. Umiał promować swoją sztukę, szokować i uwodzić publiczność. Jego surrealistyczne dzieła miały być «fotografiami snów».

Podczas zwiedzania Teatru – Muzeum Daliego w jego rodzinnym Figueres od pierwszych chwil przenosimy się realny a jednocześnie fantastyczny świat. Każdy napotkany element niesie za sobą jakieś znaczenie ale pomimo labiryntu symboli odczuwamy błogą nieważkość inspirowaną doznaniami sennymi. Paradoksalnie sztuka Daliego jest mało abstrakcyjna a dzięki temu zrozumiała co ułatwia obcowanie z nią każdemu niezależnie od wieku i przygotowania.

 

Kolejne miejsce na szlaku Dalego to dom – muzeum artysty w Port Lligat. Jako młody ale już rozpoznawalny artysta Dali zakupił kilka domków rybackich sytuowanych „na końcu świata” i przekształcił je w idealne miejsce na ziemi gdzie powstała znaczna cześć jego prac. Zatoka w Port Lligat jest górzystym i trudno dostępnym dla masowej turystyki zakamarkiem Katalonii. Znajduje się na samym końcu Costa Brava tuż przy francuskiej granicy otoczona nieziemskim granitowymi zboczami. Pejzaż jest tam księżycowy co dodaje wizycie aury niesamowitości.

Compártelo:
Share

2 respuestas a «Szlakiem Salvadora Dali»

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *